Zapraszamy do lektury artykułu, który jest owocem naszego partnerstwa z

Myślałeś kiedyś ile zarabia dj w klubie? Chcesz sobie dorobić lub zmienić pracę na tą, która jest Twoją pasją i Cię satysfakcjonuje? A może masz smykałkę do gry za konsoletą lub po prostu lubisz zabawiać ludzi swoją muzyką?

Czy granie na imprezach jest opłacalne? Ile zarabia dj w klubie?

       W odpowiedzi na pierwsze pytanie musimy uwzględnić jakie zarobki byłyby dla nas satysfakcjonujące oraz czy pokrywałyby nam wszystkie wydatki z tą pracą związane. Jeśli posiadamy swój sprzęt w postaci konsoli (mikser), odtwarzacza (deck), głośników monitorujących, oraz słuchawek przeznaczonych dla DJ zdecydowanie wydatki związane z grą się uszczuplają. Jest to również swego rodzaju ułatwienie i otwiera nam szersze horyzonty jeśli chodzi o granie. Mimo, iż w większości większych klubach właściciele udostępniają nam swój sprzęt to jednak zaczynając przygodę z konsoletą didżejską musimy liczyć się z tym, że nie dostaniemy od razu zaproszenia aby móc grać w znanych i dużych klubach. Jeśli mamy już wyżej wspomniany sprzęt czy możemy zacząć zarobkową grę? Niestety nie – potrzebujemy do tego również licencji na wybrane utwory, które chcemy zagrać w klubie. Licencje na muzykę możemy pozyskać ze stron internetowych udostępniających mp3 z licencją komercyjną. Alternatywą jest kupno licencji na swoje oryginalne piosenki, które mamy na płytach CD, lub w formacie mp3. Koniecznie muszą to być utwory z legalnego źródła. Piracenie utworów nie wchodzi tutaj w grę, ponieważ możemy przysporzyć sobie wiele problemów prawnych.
      No dobrze – mamy sprzęt oraz własne utwory, co dalej? Kluby w 90% przypadków nie dysponują transportem aby dowieźć DJ na sale klubową, by ten mógł grać. Musimy mieć też własny środek lokomocji, do którego możemy zabrać nasz sprzęt. W dzisiejszych czasach nie wydaje się to problemem, choć do naszych wydatków musimy doliczyć koszty paliwa (dojazdu do klubu z miejsca zamieszkania).
      Po analizie kosztów związanych z tą pracą dalej jesteś chętny grać po klubach? Ile zarabia dj w klubie? Wszystko zależy od klubu, od dnia, w którym jest impreza, skali imprezy, oraz od długości zagranego przez Ciebie klubowego „seta”.

Przeczytaj również:  Ile bierze DJ za imprezę? - Sprawdź by porównać ceny

Ile zarabia dj w klubie w Polsce?

     Stawki uzależnione są od wyżej wymienionych czynników. Rozbieżność jest naprawdę spora. Mniejsze kluby proponują za grę około 300-500 zł (według danych z 2020-2021 roku), większe natomiast mogą zapłacić nam od 1 000 zł wzwyż!
Za imprezy klubowe na większą skalę, chociażby podczas karnawału, sylwestra itd. ceny wynajęcia DJ wahają się w granicach 2000-4000 zł. Jeśli chodzi o te większe kwoty to mówimy tutaj o grze kilkugodzinnej. Najczęściej od ok. 18:00 do 4:00.
Jeśli renoma didżeja oraz życie prywatne pozwala na grę co tydzień to ile zarabia dj w klubie, który poświęca temu praktycznie cały swój wolny czas (uwzględniając, że pracuje na innym stanowisku w tygodniu)
      Taka osoba może osiągać kwoty od ok. 2 tys. zł do nawet ponad 10 tys. zł. Stawki te różnią się od siebie kolosalnie, lecz te górne sumy zarobków wypracowywane są latami. Didżeje pracują nad swoją renomą ciężkie lata, czasami wymaga to wielu wyrzeczeń i gry na samym początku kariery za przysłowiowy grosz. Tak większość osób za konsoletą zdobywa uznanie u właścicieli klubów, a co za tym idzie u osób bawiących się tam. Zdarzają się również osoby, które chcą wejść w świat didżejów jeszcze bardziej radykalnymi sposobami – grają swoje pierwsze imprezy za darmo. Jest to też swego rodzaju szansa na promocję, ale również poświęcenie swojego wolnego czasu bez dostania jakiejkolwiek gotówki.

Perspektywy po grach w klubie i pracy jako dj.

     Pamiętajmy zawsze, że po zdobytym doświadczeniu gry w klubach i dojściu do perfekcji w obsłudze miksera oraz pozostałego sprzętu otwierają się nam kolejne horyzonty. Zawsze możemy spróbować tworzyć własną muzykę, a do naszego nazwiska zostanie dopisane miano producenta muzycznego. Zarobki dj w klubie są zdecydowanie mniejsze niż producenta muzycznego. Może warto pójść krok dalej i zainteresować się również tym tematem? Oczywiście nie zniechęcamy dj, każdy z nas Was potrzebuje. Jesteście niezastąpionym elementem imprez!

Przeczytaj również:  Jak zostać DJ'em - od czego zacząć?