Artykuł poniżej jest wynikiem inspirującej współpracy z

Od zawsze podczas imprez zajmowałeś się puszczaniem muzyki? Jesteś na bieżąco z muzycznymi hitami sezonu? Znajomi określają cię mianem duszy towarzystwa? Jeśli na wszystkie pytanie odpowiedziałeś twierdząco, a do tego od jakiegoś czasu w głowie pojawia ci się myśl o zmianie branży, to na pewno zastanawiałeś się jak zostać DJem weselnym, zarabiającym po kilka tysięcy za imprezę. Choć w pierwszym momencie wydaje się to banalne, to jednak przed podjęciem kolejnych kroków warto przeanalizować swoją sytuację i stworzyć mini plan biznesowy.

Krok 1 – przeanalizuj swoją sytuację życiową

Praca na weselach to zajęcie weekendowe, głównie w okresie czerwiec – wrzesień (choć sezon weselny w ostatnich latach znacznie się rozszerza). Zastanów się czy nie masz innych zobowiązań i jesteś w stanie poświecić kilkanaście weekendów pod rząd. Wszystko brzmi idealnie jeśli nie masz żadnych zobowiązań służbowych czy rodzinnych! Jeśli jednak jesteś młodym rodzicem albo masz pracę, z której będziesz musiał zrezygnować ze względu na kolizję czasową, to odpowiedz sobie uczciwie na pytanie czy koszty życiowe nie będą wyższe od zarobków.

Krok 2 – zdobądź doświadczenie

Jeśli rozważasz pracę Dja weselnego to prawdopodobnie masz już za sobą kilka imprez, na których byłeś odpowiedzialny za muzykę. Warto jednak wziąć pod uwagę, że wesele rządzi się nieco innymi prawami. Przede wszystkim nie jest dyskoteką gdzie wszyscy z założenia chcą się dobrze bawić. Impreza weselna rozkręca się stosunkowo powoli i warto być przygotowanym na te pierwsze, niezręczne godziny. Jako, że za wesele często płacą nie tylko Młodzi, ale i ich rodzice to trzeba brać pod uwagę preferencje muzyczne bardzo szerokiego i różnorodnego grona. Nie możesz sobie pozwolić na lekceważenie czy ignorowanie próśb gości…

Przeczytaj również:  Skąd Dj bierze muzykę - Odpowiadamy!

Dobrym pomysłem przed przyjęciem swojego pierwszego zlecenia będzie uczestniczenie w imprezie weselnej (a najlepiej kilku!) jako drugi DJ albo pomoc kogoś bardziej doświadczonego. Zdobycie doświadczenia w tak komfortowej sytuacji może ustrzec cię przed błędami nowicjuszy.

Krok 3 – sprzęt i zaplecze

Sprzęt to twoje narzędzie pracy

Skoro jesteś już pewny swoich umiejętności i w pełni gotowy przyjmować oferty pracy, warto jeszcze sprawdzić czym dysponujesz. Poza solidną bazą muzyki potrzebujesz sporo sprzętu. Laptop, nagłośnienie, oświetlenie to twoje narzędzie. Na początek zakup wszystkiego może być sporym wydatkiem, dlatego na swój pierwszy sezon pomyśl o zakupie z giełdy elektroniki używanej albo o wypożyczeniu. Jeśli z czasem twoja działalność okaże się rentowna to możesz spokojnie uzupełnić swoje zaplecze o dodatkowe oświetlenia czy cieszące się niesłabnącą sławą świecące napisy ledowe typu „love”.

Nie tylko puszczanie muzyki

Obecnie DJ weselny to nie tylko osoba puszczająca muzykę ale również konferansjer i animator. Poza dobrym sprzętem i bazą muzyki musisz również opanować sztukę publicznego przemawiania. Nie zrażaj się jeśli masz opory przed wystąpieniami i ćwicz przy mniejszych okazjach. Możesz np. wygłosić dłuższy toast podczas najbliższej imprezy rodzinnej czy wyrecytować życzenia na urodzinach swojego przyjaciela.

Choć moda na zabawy weselne powoli odchodzi to jednak wciąż od DJa wymaga się umiejętności organizacji zabaw. Pamiętaj aby zawsze omówić atrakcje z Młodymi przed imprezą. Nie ma nic gorszego niż próba przeprowadzenia animacji, w której nikt nie chce brać udziału. Jeśli chcesz poszerzyć swoje portfolio to warto wybrać się na dobry kurs animatora czasu wolnego – nauczysz się tam zabaw dla dzieci i dorosłych, dzięki czemu będziesz w stanie dopasować atrakcje do profilu gości weselnych.

Krok 4 – poszukaj klientów

Masz już wszystko i jesteś gotowy rozpocząć pracę! Teraz przyszedł czas na zapełnianie swojego kalendarza. Na początek warto rozesłać wici gdzie się da. Ogłoś się w swoim prywatnych mediach społecznościowych oraz w grupach weddingowych. Istnieją również specjalne portale ślubne gdzie można zamieścić swoją ofertę. Doskonałym pomysłem jest również udział w targach ślubnych, które odwiedza większość narzeczonych. Naturalnym sposobem na zdobycie klientów przy pustym portfolio będzie oferowanie konkurencyjnej stawki. Jednak pamiętaj, że zarówno za wysoka jak i za niska może tak samo odstraszać! To najważniejszy dzień w życiu każdego małżeństwa i na pewno nie chcą oszczędzać na oprawie wesela.

Przeczytaj również:  Ile bierze DJ za imprezę? - Sprawdź by porównać ceny

Nie poddawaj się! 🙂

Praca DJa jak każda inna wymaga doświadczenia. Pierwsze imprezy mogą cię niemiło zaskoczyć i nie pójść zgodnie z planem, jednak jeśli czujesz, że to twoja droga życiowa to każdą porażkę przekuwaj w drogocenne doświadczenie.