Podróż mija przyjemniej, gdy z głośników płynie twoja ulubiona muzyka. Aby delektować się czystym dźwiękiem, bez zakłóceń i szmerów, musisz zadbać o dobrej jakości sprzęt. Na co zwrócić uwagę? Jak skompletować nagłośnienie? Sprawdź!

Szukając odpowiedniego systemu grającego, zwróć uwagę przede wszystkim na dobrej jakości radioodtwarzacz. W zależności od tego, czego potrzebujesz, sprzęt może być wyposażony w odtwarzacz CD, czy nośniki USB. Ważne są takie elementy jak głośniki i wzmacniacz. Melomani o najwyższych wymaganiach wzbogacają zestaw nawet o procesor dźwięku czy odtwarzacz DVD. Zamontowanie wysokiej jakości nagłośnienia to spory wydatek i dużo pracy. O czym warto wiedzieć?

Bezpieczna i przyjemna podróż – jak przygotować samochód?

Własny samochód jest dziś nie tylko środkiem komunikacji, ale często narzędziem niezbędnym w pracy i do codziennego funkcjonowania. Zdarza się, że w aucie spędzamy nawet kilka godzin każdego dnia. Nic dziwnego, że tak istotny jest komfort jazdy, znalezienie sposobu na umilenie podróży. Zanim jednak przystąpisz do kompletowania zestawu nagłośnienia, sprawdź, czy twój samochód ma ważną polisę OC i czy jest ona dla ciebie atrakcyjna cenowo. Kalkulator OC pozwoli ci sprawdzić wysokość ubezpieczenia – porównaj, co proponują poszczególne towarzystwa i wybierz najlepszą dla siebie opcję.

Wiele osób obawia się podawania danych przez internet. Warto wiedzieć, że dostępny jest również kalkulator OC bez podawania danych – pamiętaj jednak, że w takiej sytuacji kwota ubezpieczenia zostanie wyliczona mniej precyzyjnie. Jeśli masz ważną i satysfakcjonującą cię polisę, możesz zająć się tym, co przyjemniejsze – szukaniem sprzętu grającego, który sprawi, że nie będziesz chciał przestać słuchać!

Przeczytaj również:  Jak długo po wyrwaniu zęba nie można pić alkoholu?

Elementy zestawu nagłaśniającego do samochodu

Podstawą każdego zestawu jest radioodbiornik. I to właśnie od tego elementu powinieneś rozpocząć kompletowanie zestawu. Przede wszystkim musi on pasować do twojego samochodu – na rynku znajdziesz dwa standardowe rozmiary DIN-1 (najpopularniejszy) oraz DIN-2. Drugi rodzaj charakteryzują spore rozmiary i większa funkcjonalność (wbudowany moduł GPS, czy odtwarzacz DVD). Radioodbiorniki pozwalające na bezprzewodową łączność Bluetooth należą do najchętniej wybieranych przez kierowców. 

Przeglądając radioodbiorniki przyjrzyj się wejściom i złączom, dzięki czemu dowiesz się, jakie sprzęty będziesz mógł podłączyć. USB umożliwi słuchanie ulubionej muzyki z pendrive’a, a gniazdo AUX podłączenie np. odtwarzacza MP3. Zwróć uwagę na pozostałe funkcje radia – RDS, korekta barw dźwięku, zestaw głośnomówiący. Wszystko zależy od twoich preferencji i wysokości budżetu, jakim dysponujesz.

Nie tylko radio – co jeszcze będzie potrzebne?

Radio to dopiero początek – jeśli zależy ci na mocnym dźwięku, potrzebne będą głośniki i wzmacniacz. Wybierając głośniki zwróć uwagę na ich wielkość oraz pasmo przewodzenia. Wśród dostępnych rodzajów znajdziesz głośniki:

  • niskotonowe – pasmo 20-250 Hz;
  • średniotonowe – 75-3500 Hz montowane w drzwiach, pod szybą lub w specjalnej komorze;
  • wysokotonowe – pasmo powyżej 2 Hz, budowa kopułkowa.

Przyglądając się głośnikom, zwróć uwagę na ich moc maksymalną i znamionową, a także rodzaj, średnicę membrany i jej maksymalne wychylenie. 

Dobry zestaw zawiera również wzmacniacz dźwięku – tu liczy się moc, liczba kanałów i kompatybilność systemu. Ostatnim ważnym elementem jest procesor dźwięku, który umożliwi ustawienie parametrów w każdym głośniku.

Wybór poszczególnych elementów zestawu nagłaśniającego do samochodu wymaga pewnej wiedzy, dlatego warto zdać się na fachowców i zacząć od zdobycia najważniejszych informacji. To spory koszt, dlatego dobrze jest wiedzieć, co kupić, co sprawdzi się w twoim aucie. Równie istotny jest prawidłowy montaż sprzętu – również to zajęcie lepiej powierzyć osobie, która zrobi to sprawnie i profesjonalnie.

Przeczytaj również:  Czym wyróżniają się marakasy?

Jeśli chcesz zachwycać się czystym i głębokim dźwiękiem podczas jazdy, musisz zadbać o dobry sprzęt. Zastanów się, czego naprawdę potrzebujesz, ponieważ dobrej jakości zestaw wymaga odpowiedniego budżetu. Pamiętaj też o wsparciu osób, które będą mogły doradzić i pomóc w montażu.