Zwolnienie lekarskie służy do regeneracji zdrowia, jednak nie przez każdego jest odpowiednio wykorzystywane. Czy podczas L4 można wyjść na imprezę? Dowiedz się, z jakimi konsekwencjami się to wiąże.

W Polsce wydawanych jest bardzo dużo zwolnień lekarskich. Prawo jest w tej kwestii dość przychylne pracownikowi i umożliwia wyzdrowienie z zachowaniem wypłaty. Niestety wiele osób nie wykazuje się uczciwością i zdecydowanie narusza jego cel. W naszym artykule dowiesz się wszystkich niezbędnych kwestii na temat L4. Sprawdź, czy z pozoru niewinne wyjście towarzyskie może prowadzić do utraty pracy.

Zwolnienie lekarskie – co to jest?

Zwolnienie lekarskie było przez długi okres wydawane jako dokument papierowy. Obecnie całkowicie przyjęło formę internetową, nawet jako e-zwolnienie lekarskie. Może wystawić je lekarz każdej specjalizacji. W jakim celu się go stosuje? Przede wszystkim, gdy zostaje stwierdzona czasowa niezdolność pracownika do wykonywania jego obowiązków. Na czas przypadania zwolnienia lekarskiego ma on dołożyć wszelkich starań, aby powrócić do zdrowia, a tym samym na swoje stanowisko pracy. Jego złe wykorzystanie może zostać uznane za celowe opóźnienie tego procesu i tym samym wyraźne naruszenie zasad. 

Rodzaje zwolnień lekarskich – zalecenia i kod choroby

Kiedy lekarz wydaje pracownikowi zaświadczenie L4? Przede wszystkim, wtedy gdy jest on chory, ale także, gdy choroba dotyczy członka jego rodziny, którym musi się zaopiekować. Na samym formularzu widnieje wiele oznaczeń, które warto znać. Są istotne dla twojego pracodawcy, ponieważ na ich podstawie wypłaca ci odpowiednią pensję. O jakich oznaczeniach mowa? Przede wszystkim literach sugerujących powód niezdolności do pracy. Są to:

  • A – schorzenie, które wystąpiło po przerwie trwającej mniej niż 60 dni, takie samo jak przed przerwą;
  • B – ciąża;
  • C – niezdolność do podjęcia obowiązków pracowniczych spowodowana nadużyciem alkoholu;
  • D – gruźlica;
  • E – choroby, których okres objawienia się trwa dłużej niż 14 dni.
Przeczytaj również:  Przygotuj ogród na imprezę z prawdziwego zdarzenia!

Zalecenia lekarskie na L4 – ważne informacje dla ciebie i pracodawcy

Oprócz literowych oznaczeń bardzo istotne są dwie cyfry tj. 1 i 2. To właśnie na ich podstawie wiesz, jak możesz wykorzystać L4. Mówią, w jaki sposób należy zregenerować zdrowie, aby szybko powrócić do pracy oraz czego robić nie wolno. Oto ich oznaczenia:

  • 1 – zalecenie lekarskie mówiące o tym, że chory musi przebywać w domu, najczęściej leżeć;
  • 2 – osoba chora nie musi leżeć i może się przemieszczać w celu zaspokojenia podstawowych czynności tj. wizyta w sklepie spożywczym czy u lekarza.

Czy na zwolnieniu lekarskim możesz iść na imprezę?

Zwolnienie lekarskie możesz otrzymać obecnie za pomocą internetu. Pamiętaj, że nie jest ono synonimem urlopu wypoczynkowego. Każde jego nieprawidłowe wykorzystanie wiąże się z jego naruszeniem. Konsekwencje tego nie są przyjemne dla pracownika. Czy można iść na imprezę będąc na L4? Oczywiście, odpowiedź brzmi – kategorycznie nie. Zakazane są grille, przyjęcia, prace okołodomowe, a także wakacje czy inne wyjazdy.

Zdjęcia na Facebooku, czyli uważaj na social media

Istnieją specjalne jednostki, które mogą śledzić twoje poczynania w internecie. Uważaj więc, co udostępniasz. Zdjęcia i relacje z egzotycznych wakacji na zwolnieniu lekarskim na pewno nie umkną nikomu. Będą także świetnym dowodem, aby udowodnić ci twoje naruszenia obowiązków pracowniczych.

Nieodpowiednie wykorzystanie L4 – z czym się wiąże?

Naruszenie L4 łatwo wykryć, chociażby za pomocą social mediów, czy sąsiadów lub współpracowników. Jego konsekwencją jest przede wszystkim odebranie zdolności do pobierania zasiłku, który przypadał na ten okres. Kolejną bolesną kwestią może być utrata pracy. Pracodawca musi jednak wykazać twoje rażące zaniedbania.

Na zwolnieniu lekarskim kategorycznie nie możesz chodzić na imprezy. To naruszenie, które może wpłynąć nie tylko na pogorszenie twojego zdrowia. Jest też powodem do utraty zasiłku, a nawet zwolnienia.

Przeczytaj również:  Konsola DJ dla dzieci - jaką wybrać?