Muzyka to ogromna pasja wielu osób. Towarzyszy im ona w najważniejszych momentach w życiu, pomaga uspokajać się lub wręcz na odwrót, daje mnóstwo energii do działania. Słuchanie muzyki, komponowanie jej, a także gra na instrumentach, to często również sposób na życie. Jeżeli pragnie się zorganizować małe studio muzyczne we własnym mieszkaniu, trzeba wiedzieć, jak to zrobić prawidłowo. W końcu chyba nikt nie chce stać się zmorą sąsiadów, którzy ze względu na muzykowanie jednego z lokatorów, będą cały czas niezadowoleni.

Studio muzyczne w mieszkaniu

Czym jest tak naprawdę studio muzyczne? Nie mówimy tutaj o studiu nagrań, które musi być zorganizowane profesjonalnie w budynku o dosyć dużej powierzchni. Jeżeli planuje się kupno mieszkania czy domu od dewelopera lub z rynku wtórnego z myślą o tym, by założyć w nim studio nagrań, trzeba wybrać naprawdę dobry budynek. Czasami lepszą opcją jest po prostu kontakt z architektem, który stworzy odpowiedni projekt nieruchomości. Oczywiście to ogromna inwestycja, jednak takie profesjonalne studio nagrań to też świetny biznes. Można wynajmować je do nagrań, z czego czerpie się dosyć spore zyski. Małe studio muzyczne w mieszkaniu to często po prostu miejsce, w którym ćwiczy się grę na instrumencie, aranżuje się muzykę, nagrywa się tak zwane demo. Takie studio nie musi być zaprojektowane w sposób profesjonalny.

Kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego

O co pytać przy kupnie mieszkania na rynku wtórnym, jeżeli planuje się w nim stworzyć studio muzyczne? Dosyć istotną kwestią będzie sama technologia, w jakiej powstał budynek, a także sposoby, którymi zostały wygłuszone ściany. Jeżeli ktoś wcześniej dokonał tego typu prac w którejś z części domu, może zostać ona przystosowana na niewielkie studio muzyczne. Wygłuszenie ścian sprawi, że pozostali mieszkańcy w domu będą czuli się komfortowo, ponieważ dźwięki będą w dużym stopniu wytłumione. Jeżeli szuka się nieruchomości pod profesjonalne studio nagrań, najlepiej szukać już po prostu gotowego studia. Można dokonać jego modernizacji, przebudowy, rearanżacji. To jednak dużo łatwiejsze zadanie niż budowa studia od zera. Koszty takiej inwestycji również będą mniejsze. Sposób postępowania w dużym stopniu zależy tak naprawdę od możliwości finansowych inwestora. Nie da się ukryć, że osoby profesjonalnie związane z branżą muzyczną zdecydują się na droższą, ale też lepszą opcję. Osoby stawiające swoje pierwsze kroki często muszą wybierać rozwiązania tańsze, a z biegiem czasu modernizować budynek i tworzyć wygodniejsze studio nagrań.

Kupno mieszkania/domu od dewelopera

Jeżeli kupuje się mieszkanie od dewelopera, w którym pragnie się urządzić niewielkie studio muzyczne, również trzeba dowiedzieć się więcej na temat sposobów wygłuszania ścian. Jeżeli nie zostały one w prawidłowy sposób wygłuszone, inwestycję trzeba będzie podjąć we własnym zakresie. Na szczęście na rynku istnieje sporo różnych możliwości, dzięki którym można wygłuszyć pomieszczenie niskim kosztem. Są to między innymi różne materiały, którymi obija się ścianę. Izolują one dźwięk i sprawiają, że w reszcie mieszkania jest cicho. Jedynym minusem studia nagrań w mieszkaniu jest to, że nadmierne muzykowanie może przeszkadzać innym mieszkańcom nieruchomości. Co innego, gdy kupuje się dom z rynku pierwotnego. Nowe domy od dewelopera, które są budynkami wolnostojącymi, nadają się świetnie, by w nich zorganizować studio nagrań. To może być wygodne miejsce, w którym będzie się ćwiczyć grę na ukochanym instrumencie. Mieszkańcy domów jednorodzinnych mają zdecydowanie większą swobodę i mogą generować więcej hałasu niż mieszkańcy w budynkach wielorodzinny. Niestety w takich nieruchomościach trzeba przestrzegać pewnych zasad współżycia, a czasami nawet wytłumienie pokoju w prawidłowy sposób nie rozwiąże do końca problemu. Dlatego też osoby planujące profesjonalnie zajmować się muzyką w życiu zawodowym, powinny myśleć o zakupie nieruchomości wolnostojącej, w której będą mogły swobodniej komponować, grać, trenować, śpiewać i odtwarzać muzykę.