Dobrze dobrane hity na wesele to gwarancja sukcesu każdej uroczystości o tym niezwykłym charakterze. Przy najbardziej znanych utworach bawi się każdy, trzeba jednak pamiętać o muzycznej różnorodności i dostosowaniu utworów do wieku gości, aby każdy usłyszał piosenkę typową dla czasów w których się bawił i tańczył. Jakie utwory wybrać, aby impreza weselna odniosła sukces?

Moje wielkie, wiejskie wesele

Wesela na wsi rządzą się swoimi prawami. Najczęściej organizowane w remizach strażackich, należą do tych najbardziej hucznych i pamiętnych. Czasem wyprawiane w rustykalnych lokalach, a nawet odrestaurowanych stodołach, są naprawdę dobrze zorganizowane pod względem muzycznym. 

Wiejskie wesela przeważnie organizowane są dla sporej ilości gości. Sąsiedzi, dalsza rodzina, znajomi z okolicy – oni również mają wstęp na zabawę. Gościnność to wielka, ważna zaleta osób wychowanych na wsi. Często ślub poprzedzany jest jeszcze dodatkową imprezą, na przykład wypadającą tydzień przed tym wielkim wydarzeniem. Jej nazwa zależy od lokalnych, wiejskich tradycji – może to być na przykład purtel, purtelam, portel. Na tego typu wydarzeniach oddaje się za dość regionalnym tradycjom. Tłuczone jest na przykład szkło „na szczęście” młodej parze, a wstęp ma każda osoba z okolicy.

Sprawdź także serwis agropedia.pl

Jak dobrze zorganizować wiejskie wesele? Poza odpowiednim miejscem oraz smacznym jedzeniem, obowiązkowym elementem zabawy są dobrze dobrane hity na wesele. Jakie to mogą być utwory? Czym się kierować?

Czym się kierować wybierając najbardziej taneczne hity na wesele?

Najważniejszą czynnością jest oszacować wiek gości. Dla każdego musi znaleźć się taki przedział utworów, który pozwoli danej osobie ruszyć do tańca. Nie chodzi absolutnie o to, aby zastanawiać się jaki jest ulubiony utwór każdego z gości. Przykładowo, dla dziadków i starszyzny rodziny warto wybrać takie hity na wesele, które będą kojarzyć się z ich młodością i imprezami, na które sami wcześniej chodzili. Tutaj sprawdzą się wszelkie bardziej znane piosenki disco-polo, ale także utwory Krzysztofa Krawczyka, Czerwonych Gitar czy Anny Jantar. Ciekawym elementem mogą być także pieśni ludowe w żywym wydaniu, czyli dobrze wszystkim znani „My Cyganie”, czy piosenka z filmu Ogniem i Mieczem „Hej, sokoły!”.

Przeczytaj również:  Czym wyróżniają się marakasy?

Dla rodziców, cioć i wujków urodzonych w okolicach lat 70-80, warto zdecydować się na puszczenie piosenek disco z lat 80 ubiegłego wieku. Modern Talking, Pet Shop Boys, Queen, Abba oraz inni wykonawcy disco tej kolorowej, cekinowej epoki będą strzałem w dziesiątkę.

Hity na wesele dostosowane do najmłodszych jego uczestników, czyli młodzieży, to oczywiście wszystkie utwory ostatnich lat, które poruszają niejedną dyskotekę. To piosenki Zenka Martyniuka, Czadomana, Bitaminy, Sławomira oraz wielu innych wykonawców. 

Najlepsze hity na wesele

Oto lista niektórych popularnych hitów na wesele, które zachęcą do tańca gości ze wszystkich przedziałów wiekowych. To przede wszystkim:

 • „My, Cyganie” Krzysztofa Krawczyka
 • „Mój przyjacielu” Krzysztofa Krawczyka
 • „Prawy do lewego” Kayah i Bregovica
 • „Out of touch” Hall & Oates
 • „It’s a sin” Pet Shop Boys
 • „Cherry cherry lady” Modern Talking
 • „You’re a woman” Bad Boys Blue
 • „Bałkanica” Piersi
 • „Miłość, miłość w Zakopanem” Sławomira
 • „Przez Twe oczy zielone” Akcentu
 • „Rudy się żeni” Big Cyca
 • „Gangnam Style” Psy
 • „Gdy nie ma dzieci” Kultu
 • „Miód Malina” MIGu

Lista ta mogłaby być niesamowicie długa, bowiem hity na wesele obejmują całą gamę piosenek z ubiegłej i obecnie trwającej epoki. To przede wszystkim rytmiczne, zachęcające do tańca piosenki, które łatwo również wspólnie zaśpiewać. Mogą się także zdarzyć wolniejsze utwory, tak zwane „wolne”, aby pary mogły wykonać czulszy, spokojniejszy taniec, a atmosfera staje się bardziej sentymentalna. 

Hity na wesele wybiera para młoda, ale zatrudniając odpowiednią orkiestrę lub DJ-a weselnego zdecydowanie uproszczą sobie to zadanie. Doświadczona osoba prowadząca wesela i imprezy doskonale wie, czym rozruszać gości.