Wyrwanie zęba nikomu z nas nie kojarzy się najlepiej. Zwykle jednak usunięcie jego jest wyższą koniecznością. Jednak jeśli termin wizyty u stomatologa zbliża się dokładnie w tym samym czasie co długo zaplanowana impreza, wówczas pojawia się pytanie- jak długo po wyrwaniu zęba nie można pić alkoholu?

Wyrwanie zęba a alkohol- co sądzą pacjenci stomatologiczni?

Wyrwanie zęba alkohol- wydaje się to dość kontrowersyjnym, a być może nawet i niebezpiecznym połączeniem. Jednak na temat zębów i alkoholu, a raczej braku zęba i alkoholu, każdy pacjent ma swoją teorię i co gorsza, nie pokrywa się ona z teorią, którą próbują głosić lekarze stomatolodzy. Niestety dość popularną praktyką jest to, że pacjenci zaraz po tym jak zostanie wykonana ekstrakcja zęba, bez większych przeszkód udają się na niezwykle mocno zakrapianie imprezy i co więcej, nie żałują sobie dobrych drinków i czystego alkoholu. Okazuje się, że panuje w społeczności niezwykle dziwne i martwiące przekonanie, że po wyrwaniu zęba, alkohol dosłownie pić trzeba. Zwykle pacjenci stomatologiczni uważają, że „coś mocniejszego” pomoże im uśmierzyć ewentualny ból, a także, że czysta wódka po prostu „odkazi” miejsce, w którym wykonany był zabieg. Pojawiają się również głosy, że trzeba po ekstrakcji zęba nie tylko zdezynfekować dziurę, ale także i siebie- od środka. Ku zmartwieniu wielu stomatologów, którzy starają się bić na alarm i radzą by podchodzić do tej kwestii niezwykle ostrożnie, pacjenci mają jednak swoją własną teorię. Według niej picie alkoholu po wyrwaniu zęba z pewnością nie zaszkodzi, a co więcej, może nawet skutecznie pomóc.

Przeczytaj również:  Jaki stół pod konsole DJ?

Jak długo nie powinno się pić alkoholu po wyrwaniu zęba?

Wbrew temu co sądzi wielu pacjentów, po wyrwaniu zęba alkoholu nie powinno się spożywać. Niemniej jednak z pewnością pojawia się pytanie, jak długo? Zacznijmy jednak od prostego wyjaśnienia. Ekstrakcja zęba jest jednym z najpopularniejszych zabiegów stomatologicznych. Jednak jego przeprowadzanie- w odniesieniu do standardów współczesnej stomatologii- nie powinno przynieść pacjentowi bólu oraz dyskomfortu. W związku z tym, stomatolodzy raczą pacjentów znieczuleniem miejscowym, a tuż po zabiegu, pacjent powinien stosować się do wszystkich zaleceń stomatologa, by nie doprowadzić do ewentualnych komplikacji po zabiegu. Jednym z zaleceń, jest przede wszystkim ograniczenie do zera spożycia alkoholu. Na jak długo? Otóż na tak długo jak to jest możliwe, a co najmniej na 24 godziny od wykonania zabiegu. Warto zaznaczyć, że tuż po wyrwaniu zęba w dziąśle powstaje dziura, a stomatolog umieszcza w niej specjalny tampon. To właśnie on ma uchronić przed zbędnym krwawieniem. Pacjenci powinni pamiętać, że w zależności od zaleceń specjalisty, nie powinno się tego tamponu wyjmować przez co najmniej godziną od ekstrakcji zęba.

Jaki wpływ ma alkohol na procesy gojenia po wyrwaniu zęba?

Wiemy już, że picie alkoholu tuż po zabiegu wyrwania zęba jest kategorycznie zabronione. Mocny alkohol, nawet w najmniejszej ilości znacznie przyspiesza i pobudza krążenie krwi. W efekcie zaaplikowany tampon może sobie nie poradzić z nadmiarem krwi i dojdzie do niekontrolowanego krwawienia. To jednak nie jedyna konsekwencja skuszenia się na drinka po ekstrakcji zęba. Wspomniane już bowiem zostało, że pacjent poddawany jest zbyt mocnemu znieczuleniu, a samo to sprawia, że po zabiegu nie można nic jeść ani pić aż do momentu, w którym jego działanie ustanie. Alkohol skutecznie zmniejszy działanie znieczulenia, a to może dla pacjentów skończyć się dość przykrymi dolegliwościami bólowymi. Warto także wspomnieć, że w momencie, kiedy stomatolog zaleci kurację antybiotykiem po zabiegu wyrwania zęba, zwykle trwa ona od siedmiu do nawet czternastu dni. Wobec tego oczywistym jest fakt, że antybiotyku z alkoholem kategorycznie mieszać nie można. Jeśli skusimy się na jednego lub więcej drinka po wyrwaniu zęba, możemy także spodziewać się, że nasza rana będzie goić się znacznie wolniej, a co więcej może przez znacznie dłuższy czas krwawić i po prostu boleć. Z pewnością nie będzie to przyjemne doświadczenie, a alkohol nie sprawi, że o nim zapomnimy.

Przeczytaj również:  Virtual DJ - Program dla początkujących