Przedstawiamy materiał opracowany na zlecenie

Disc Jockey, jest nazwą, używaną na określenie osoby, która zajmuje się profesjonalnie bądź też amatorsko, pracą z muzyką. Praca DJ’a (skrót od określenia disc jockey) nad zasobami muzycznymi, polega na dobieraniu, odtwarzaniu oraz miksowaniu wybranych lub samodzielnie przez niego stworzonych, materiałów dźwiękowych. 

KIM JEST DISC JOCKEY I NA CZYM POLEGA JEGO PRACA.

Najczęściej, ma to miejsce na żywo, w przeznaczonym do tego miejscu publicznym, jakim może być dyskoteka, klub czy też plac koncertowy. Zajęcie wykonywane przez DJ, tym różni się od tego, co robią inni muzycy, że w aranżowanych przez siebie utworach, stara się on doprowadzić i utrzymać płynność muzyczną, jaką możemy zaobserwować podczas setów dj-skich czy też występów na żywo. Dla twórczości DJ-ów, charakterystyczne jest, łączenie ze sobą różnego typu utworów muzycznych i wzbogacanie ich, o dodatkowe efekty dźwiękowe, sample, skrecze, czyste linie wokalne itp. Disc Jockey, to nazwa jednej profesji, pod którą jednak, kryje się co najmniej kilka jej specjalizacji. Nie każdy DJ, wykonuje swoje sety w ten sam sposób i nie każdy, pracuje na narzędziach, tego samego typu. Niektórzy DJ, współpracują z muzykami sesyjnymi, inni ze znanymi wokalistami i instrumentalistami, a jeszcze następni, szczególnie sobie cenią, współpracę z tzw. MC. Kim jest MC? MC, to osoba, która podczas wspólnego koncertu z DJ, odpowiedzialna jest, za utrzymanie kontaktu z publicznością. Master Of Ceremony (mistrz ceremonii), czyli MC, to z reguły muzyk raper, którego zadanie, skupione jest na zabawianiu publiczności swoimi słowami, rymowaną improwizacją lub prowokowaniu zebranych na koncercie osób, do kontrolowanej ekspresji i reakcji na muzykę DJ. 

Przeczytaj również:  Ile zarabia DJ w klubie - Odpowiedzi bez tajemnic

POCHODZENIE I OBECNE ZNACZENIE SŁOWA DISK JOCKEY.

Wolny słownik Wikipedii, tłumaczy zawód Disc Jockeya dosłownie, jako prezentera muzycznego lub osobę, która gra muzykę na dyskotekach, najczęściej przy pomocy gramofonów. Gramofon, jest to urządzenie powszechnie wykorzystywane przez DJ-ów, w trakcie live set oraz nagrań studyjnych, do odtwarzania dźwięku, zapisanego na płytach gramofonowych. Gramofon, jest również nazywany często adapterem. Nazwa DJ, jest wyrazem obcym w języku polskim. Inna, również poprawna jego wymowa oraz rodzaj zapisu, to didżej lub dyskdżokej. DJ-em, możemy także nazwać osobę, która zajmuje się puszczaniem piosenek i odtwarzaniem nagrań muzycznych w radio. W obecnych czasach, dosłowne tłumaczenie zawodu DJ-a, przeszło ogromną metamorfozę i znacznie poszerzyło zakres, dopuszczalnych sobie znaczeń. Stąd, definicje tego zawodu i profesji DJ, jakie spotkamy w sieci Internet, nie zawsze w sposób dokładny, opisują związaną z nim specyfikę. Należy pamiętać, że słowo disk jockey, jest już dość stare i po raz pierwszy, zostało użyte w 1935 roku.

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE ZAWODU DJ-A. 

Disc Jockey, doskonale potrafi dobrać repertuar, który będzie pasował do gustów publiczności, z którą muzyk, będzie miał do czynienia, podczas koncertu lub innego wydarzenia muzycznego. Jest to związane z posiadanym przez niego doświadczeniem, ogromną wiedzą muzyczną oraz znajomością obowiązujących, najnowszych trendów. Należy pamiętać, że jedynie DJ-e, którzy stale pracują nad swoim warsztatem i aktywnie poszerzają zasób wiedzy muzycznej, mogą liczyć na popularność i osiągnięcie w przyszłości, statusu gwiazdy. Kolejna, ważna cecha tego zawodu i zarazem zajęcia czy też hobby, to dobra znajomość struktury, odtwarzanych przez siebie dźwięków, umiejętność kontrolowania dźwięków, za pomocą używanego sprzętu nagraniowego oraz wyczucie rytmu. DJ-e, potrafią również dopasować do siebie tempo dwóch lub więcej utworów, odpowiednio je ze sobą zgrać, celowo wydłużyć ich rytm lub skrócić linię melodyczną itp. Umiejętność tą, określa się angielską nazwą beatmaching. Ważną cechą DJ profesjonalisty, jest także zdolność do prawidłowego rozpoznawania nastroju publiczności, zebranej na koncercie czy live set-cie. Potrafi on, odpowiednio zareagować na zmiany, dziejące się na parkiecie i dostosować do nich, puszczaną przez siebie muzykę. 

Przeczytaj również:  Ile kosztuje DJ na 40 urodziny - Podpowiadamy