Z pewnością każdy szanujący się DJ często gra sety, które poprzedzają występy artystów bądź są przygotowywane do grania na imprezie klubowej. Początkujący DJ często jednak mają problem z samym zrozumieniem pojęcia DJ-ski set. Tak więc DJ set co to ?

DJ set- co warto wiedzieć?

Jeśli początkujący DJ chcą wykonać niezwykle atrakcyjny muzyczny set, to wówczas muszą się do tego odpowiednio przygotować. Wówczas w ramach przygotowań niezbędne jest wyjaśnienie odnośnie tego, czym jest set DJ-ski. Tak więc samo słowo set odnosi się do miksowania piosenki w ten sposób, by utworzyła ona jeden, nowy utwór. Z pewnością nagrywając sety na castingi lub konkursy każdy z DJ chce, by to właśnie jego set został najwyżej oceniony i stanowił niejako promocyjną wizytówkę umiejętności mikserskich danego DJ. Warto wiedzieć, że potencjalny odbiorca twórczości DJ będzie zwracał uwagę na kilka istotnych kwestii. Jedną z nich jest repertuar, czyli sposób dobrania utworów, a drugą z nich jest strona czysto techniczna setu, czyli sposób i szybkość przejść w miksie. Odbiorca co więcej poświęci chwilę na zastanowienie się, czy pozostałe efekty, poza miksowaniem czyli na przykład scratchowanie, sample, zapętlanie są wstanie realnie uatrakcyjnić dany set.

DJ set- jak stworzyć?

Z pewnością wielu początkujących DJ zastanawia się jak stworzyć zachwycający set. Tak więc warto zaznaczyć, że set musi być skomponowany z utworów o podobnej tematyce i gatunku muzycznego w którym miksuje DJ. Kolejno warto pamiętać, że jeśli dany repertuar muzyczny jest na poziomie około 130 uderzeń na minutę, to kolejny utwór, który zostanie zmiksowany musi charakteryzować się zbliżoną prędkością. Można zachować około 2% tolerancji w zasadzie dobierania tego parametru. Przykładowo jeśli dany set rozpoczyna się utworem z zakresu prędkości 130 uderzeń na minutę, to kolejny dobrany utwór musi znajdować się w przedziale od 127 do 133 uderzeń na minutę i nie mniej, nie więcej. Kolejnym istotnym aspektem jest dobieranie utworów w taki sposób, by w wydłużonych wersjach czyli wersjach EXTENDED mają mieć dłuższy wstęp i dłuższe zakończenie. To właśnie w tych momentach DJ może zrobić odpowiednie przejście. Ważne jest również to, że obecnie panuje tendencja na niezwykle szybkie miksowanie, co oznacza, że zwykle w secie wykorzystuje się przejścia około 15 czy nawet 30 sekundowe. Nie oznacza to jednak, że DJ ma miksować dokładnie tak jak każdy inny, może on postawić na długie przejścia, które będą trwać nawet minutę czy więcej, jednak wówczas utwory nie mogą się rozjeżdżać. Jest to normalne w przypadku kiedy DJ nie chce odcinać tonacji, wówczas przy wysokich lub średnich tonach ścieżka utworu się zmieni. Może się ona wydłużyć lub skrócić, więc warto zwrócić na to uwagę, by utwory po prostu się nie rozjeżdżały. Wszystko jednak można sprawnie „dokręcić” na żywo, więc nie ma co panikować w momencie, kiedy pojawi się jakaś nierówność. Kolejno DJ powinien zapisywać sobie utwory, które chce zagrać. Wówczas w momencie kiedy podczas grania w klubie lub nagrywania, kiedy to emocje wezmą górę i pojawi się stres, wówczas ściąga pomoże odświeżyć pamięć i przypomnieć DJ jakie utwory trzeba po kolei zagrać. Co więcej nie tylko zapisywanie utworów które DJ zagra jako pierwsze czy jako drugie jest ważne, ale również zapisywanie momentu wejścia i wyjścia z utworu z dokładnością co do sekundy może okazać się niezwykle pomocne i pomoże DJ poczuć się po prostu pewnie. Skrupulatne i niezwykle dokładne notatki nie pozwolą również na to by DJ wybił się z rytmu w momencie występu w klubie czy podczas nagrywania. Przygotowanie do nagrywania seta może mieć kluczowe znaczenie, które odzwierciedli jego jakość, a także podkreśli umiejętności DJ, warto więc podejść do tego z odpowiednim zaangażowaniem i starannością.

Przeczytaj również:  Ile kosztuje DJ na 40 urodziny - Podpowiadamy