DJ to idealny zawód dla tych, którzy kochają muzykę i chcieliby połączyć pasję z pracą. Jednak kiedy słuchanie muzyki zazwyczaj nie jest niczym poza czystą przyjemnością, to zaplanowanie swojej kariery w tym kierunku może sprawiać problemy. Jak zostać DJ’em, od czego zacząć, by z sukcesem przekuć pasję w zysk i faktycznie odczuwać przyjemność z wykonywanego zawodu? 

Jak zostać DJ’em – od czego zacząć?

Przede wszystkim, przed tworzeniem muzyki warto się dobrze zastanowić,, jakim typem DJ’a chcielibyśmy zostać. DJ – DJ’owi nierówny, bo osoby pełniące taką funkcję mogą np. pracować na weselu, jak i obmyślać playlisty puszczane w radiu. Pracownicy z tego zawodu pracują także często w klubach nocnych, gdzie mają styczność głównie z muzyką elektroniczną. Wybierając ścieżkę kariery już na początku warto się sprecyzować, bo nie poleca się bycia specjalistą od wszystkiego i niczego zarazem. Zgodnie z wybranym stylem pracy warto się ponadto rozwijać muzycznie – prywatnie i zawodowo, otaczając się muzyką w danym klimacie tak często, jak to tylko możliwe. Na Youtube czy Spotify z powodzeniem znajdziesz prace innych DJ’ów, co pozwoli powoli rozeznawać się w tym, co jest modne i na co jest zapotrzebowanie na rynku. Polecane jest także oglądanie DJ’ów podczas pracy na żywo. Warto nie tylko tworzyć playlisty na Spotify czy Youtube, ale także wybrać się do klubu, w ramach robienia researchu. Tylko przyjrzenie się pracy DJ’a pozwoli zrozumieć, na czym właściwie ta praca polega. Miejmy także świadomość, że istnieją szkolenia i kursy dla DJ’ów, przy czym ich ukończenie nie jest w tym zawodzie wymagane. Tu często bardziej liczą się pasja i talent, a nie tak zwany „papier”. Niemniej, kursy tego typu mają swoje zalety, które dobrze jest rozważyć. Taki kurs przyda się szczególnie osobom, które włożyły dużo serca w tworzenie playlist czy miksów w domu, jednak nie widzą pożądanych rezultatów. Kurs podejdzie do tematyki kompleksowo, szkoląc tak co do oprogramowania, jak i produkcji muzycznej i być może wypełni odczuwalne braki. 

Przeczytaj również:  Jak zrobić stół DJ - Podpowiadamy od podstaw

Jak zostać DJ’em – co jeszcze warto wiedzieć?

Na drodze do zostania pełnoprawnym DJ’em stoi jeszcze zakupienie sprzętu, na którym będzie można tworzyć własne kompozycje. Ciekawą ofertę prezentują firmy Pioneer, Sony czy Denon, warto jednak na bieżąco podpatrywać, czego używa konkurencja. Pamiętajmy, że potrzebny jest tak sprzęt, jak i oprogramowanie. Miejmy także na uwadze, że zakup sprzętu otwiera przed DJ’em nowe pole do nauki. Tak jak wcześniej szkolił swój słuch, zapoznając się z jak największą ilością utworów w wybranej stylistyce, tak teraz zmuszony jest przeglądać filmy instruktażowe, co do zakupionego sprzętu. Droga DJ’a to ścieżka, w której nie ma miejsca na stagnację, opieszałość i brak nauki. Mimo wszystko pamiętajmy jednak, że do tego rodzaju pracy należy także podejść z dozą luzu i zabawy – czasami tylko tyle potrzeba, by stworzyć genialny miks. Dobrym DJ’em ponadto uczynić może nas tylko praktyka, warto więc odważyć się na tworzenie swoich własnych kompozycji i utworów. Poleca się zrobić to wówczas, kiedy poczuliśmy się już pewnie, co do obsługiwania wybranego sprzętu muzycznego. Wybieramy program, Logic czy np. Abelton i puszczamy wodze muzycznej fantazji. Powstały utwór warto udostępnić jak największej liczbie osób, co pomoże w karierze. DJ powinien być zaznajomiony z mediami społecznościowymi, tak, by wykorzystywać ich działanie na własną korzyść, reklamując swoje usługi. Jeżeli nie czujemy się pewnie, nagranie określić można jako „demo” i szlifować do tego stopnia, aż będziemy pewni tego, co wypuszczamy spod własnych rąk. Publiki DJ nie może się bać, co więcej, powinien o nią zabiegać. Ostatecznie to przed publiką będzie pracował, bez znaczenia, czy podejmie pracę w radiu, czy też będzie pracował jako animator dużych przyjęć. Tak czy inaczej, z słuchaczem trzeba będzie się zmierzyć.

Przeczytaj również:  Zakup ZAiKS dla Dj - oraz kto ponosi opłaty

Pamiętajmy, by wszystkie wspomniane tu cele spokojnie zaplanować i realizować stopniowo. Wówczas rozpoczynanie pracy w tej branży nie przytłoczy, a będzie właśnie radością i przyjemnością, niczym słuchanie utworu muzycznego, skrojonego na nasz gust.