Zawód DJ obecnie przezywa prawdziwy szczyt popularności. Nie tylko są oni niezbędni na imprezach klubowych, ale także na weselach i urodzinach. Niemniej jednak chyba mało kto wyobraża sobie DJ bez solidnego mikrofonu. Tak więc jaki mikrofon dla DJ wybrać?

Mikrofon dla DJ- podział mikrofonów

Żaden szanujący się DJ nie będzie wstanie obejść się bez odpowiednio dobranego mikrofonu. Pod wieloma względami, jeśli didżejowi zależy na wysokiej jakości, nie różnią się one od tych, których używają gwiazdy muzyki. Mikrofon dla DJ może więc być podobny do tego, z jakiego korzysta chociażby Sara James (jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej piosenkarki oraz jej rodziców, kliknij tu: https://plotus.pl/sara-james-rodzice). Tak więc w pierwszej kolejności muszą oni zdecydować się na dopasowany do ich potrzeb model sprzętu. Mogą oni wybrać spośród:

  • mikrofonów dynamicznych- ten typ mikrofonu świetnie sprawdzi się w przypadku otwartych wystąpień, a także zaawansowanych produkcji muzycznych. Będzie to również idealne rozwiązanie do nagrywania głośnych dźwięków.
  • mikrofonów kondensatorowych- to szczególny typ mikrofonu, który służy przede wszystkim do nagrywania instrumentów muzycznych oraz śpiewu. Z powodzenie można go również wykorzystać do innych zadań studyjnych. Niemnie jednak jego wadą może być sposób zasilania, gdyż mikrofony te wymagają 9V akumulatora czyli zasilania phantom. Jeśli jednak mikrofon ten ma być używany w terenie zasilanie to będzie ogromną zaletą, gdyż urządzenie nie będzie pobierać energii z baterii dyktafonu.
  • mikrofonów taśmowych- mikrofony taśmowe są nieco zbliżone działaniem do mikrofonów dynamicznych. Niemniej jednak zasadniczą różnicą jest to, że w środku pola magnetycznego, zamiast cewki w ruch wprawiana jest taśma, której zadaniem jest rejestracja ciśnienia akustycznego. Niestety jednak mikrofon ten jest niezwykle podatny na wszelakie uszkodzenia mechaniczne, więc warto wykorzystywać go jedynie do celów studyjnych.
  • mikrofonów elektretowych- to niezwykle zbliżone urządzenie do mikrofonu kondensatorowego. Działa na tej samej zasadzie, a jedyną różnicą jest to, że akumulator został zastąpiony materiałem nieprzewodzącym czyli elektretem. Te mikrofony stanowią również świetne odzwierciedlenie tego, że cena może iść w parze z wysoką jakością.
Przeczytaj również:  Jakie słuchawki dla DJ?

Oprócz wymienionych typów mikrofonów istnieją jeszcze inne, niemniej jednak nie są one często wykorzystywane przez DJ, a można powiedzieć więcej, praktycznie w ogóle się ich nie używa. Warto także wspomnieć, że każdy DJ powinien wybrać również odpowiedni dla siebie mikrofon jeśli chodzi o sposób w jaki transmitują one sygnał. Wówczas można mówić o mikrofonach przewodowych i bezprzewodowych. Modele bezprzewodowe są jednak znacznie bardziej polecane i przeważnie składają się jedynie z nadajnika oraz odbiornika, który zaprojektowany został w taki sposób, by był on wstanie wyłapać sygnał z odpowiedniej odległości.

Jaki mikrofon dla DJ ze względu na model?

Załóżmy że DJ dobrze już wie, jaki rodzaj mikrofonu najlepiej sprawdzi się w wykonywanej przez niego pracy. Niemniej jednak rodzaje mikrofonów to nie wszystko, na co DJ powinien zwrócić uwagę wybierając dla siebie idealne urządzenie. Okazuje się, że niezbędne jest także zauważenie iż mikrofony mają swoje modele, które znacznie mogą wpływać na komfort pracy z urządzeniem, a także na jakość i efektywność wykonywanych przez DJ prac. Tak więc można wyróżnić następujące modele mikrofonów dla DJ:

  • mikrofon ręczny- to model mikrofonu, który jest wszystkim dobrze znany. Jest to urządzenie przeznaczone najprościej do trzymania w ręce i najczęściej korzystają z niego reporterzy radia lub telewizji, a także artyści podczas swoich koncertów. Mikrofony ręczne są najczęściej mikrofonami o typie dynamicznym.
  • mikrofon przypinany- to małe i dość niepozorne urządzenie. Zwykle wykorzystuje się go w programach telewizyjnych. Najczęściej modele te posiadają niewielką klamrę, dzięki której można je przymocować do ubrania. 
  • mikrofon stołowy- jest to mikrofon pokaźnych rozmiarów, który zazwyczaj stawia się na stole. Jest on niezwykle stabilny i można go używać nawet w przypadku klasycznych komputerów.