Z przyjemnością przedstawiamy artykuł, który powstał przy współpracy z

DJ jest nieodłącznym gościem na wielu imprezach i przyjęciach. Nie da się ukryć, że bez niego i puszczanej przez niego muzyki, żadna z imprez nie miałaby tak oryginalnego wydźwięku. Niemniej jednak każdy DJ musi pracować z odpowiednim sprzętem. Tak więc jakie nagłośnienie dla DJ?

Nagłośnienie dla DJ- aktywna kolumna

W pierwszej kolejności wybierając nagłośnienie DJ, muszą oni zdecydować się na odpowiedni wybór kolumny. Zwykle DJ bez względu na stopień ich zaawansowania, powinni wybierać kolumny aktywne. Dla mniej wprawionych DJ warto więc wyjaśnić, czym tak naprawdę jest kolumna aktywna. Otóż jest to kolumna o dość niewielkich gabarytach, a także niezbyt wysokiej wadze, która posiada dodatkowe wzmacniacze. Co to oznacza w praktyce? Można śmiało powiedzieć, że aktywna kolumna nie sprawi najmniejszych problemów podczas jej podłączania, gdyż wystarczy ją jedynie podpiąć do sieci, a następnie doprowadzić do niej sygnał z miksera. Ta kolumna jest szczególnie polecana ze względu na to, że jest ona możliwie jak najbardziej mobilna, a także niezwykle łatwo ją przenosić. Można więc śmiało powiedzieć, że DJ, którzy często podróżują do swoich klientów i nie chcą męczyć się z ogromnymi sprzętami nagłaśniającymi, powinni postawić właśnie na kolumnę aktywną. Niemniej jednak z pewnością każdy DJ doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że obecnie rozpoczyna się sezon festiwalów, a także i wesel, więc jest to najlepszy moment na to, by skompletować idealny sprzęt nagłaśniający. Jednak podstawowe pytanie, pojawia się w momencie tego jaką kolumnę aktywną warto wybrać i na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas jej zakupy, by sprzęt rzeczywiście zadowolił DJ i idealnie umożliwił im wykonywanie ich pracy. Tak więc, co jest niezwykle istotne przy wyborze nagłośnienia dla DJ?

Przeczytaj również:  Jak zostać dj weselnym - 5 kroków do sukcesu

Nagłośnienie dla DJ- średnica oraz moc nagłośnienia

Tak naprawdę, to dwa podstawowe parametry, które decydują o jakości i funkcjonalności nagłośnienia dla DJ to przede wszystkim średnica kolumny, a także jej moc. Tak więc na rynku z pewnością znajdziemy urządzenia o średnicy 10, 12 czy chociażby 15 cali. Warto jednak wiedzieć, że im większa średnica tym mniejsze częstotliwości mogą być zagrane przez nagłośnienia. Warto więc zaoferować jak największą przepustowość co z pewnością przełoży się na samą jakość odsłuchu. Nie da się jednak ukryć, że w tym wypadku nie istnieje idealny kompromis pomiędzy dwoma parametrami. Mobilny DJ, który chce wykorzystywać kilka aktywnych kolumn o średnicy 10 cali, z pewnością będzie musiał połączyć je dodatkowo z subwooferem, dzięki któremu bez problemu zagra on niskie częstotliwości, których sama kolumna nie jest wstanie zagrać. Warto pamiętać, że basy we współczesnej muzyce są niezbędne i absolutnie koniecznie, a zestaw z subwoofrem da o wiele większe możliwości. Niemniej jednak jeśli DJ występuje w zespole mieszanym, gdzie dochodzą również dźwięki instrumentów akustycznych, to idealnym wyborem okażą się kolumny aktywne o średnicy 15 cali, gdyż mają one wystarczający zasięg do grania na żywo. Kolejnym niezwykle istotnym parametrem jest wspomniana już moc kolumny. Wybrać 200W czy 700W?- odwieczny dylemat każdego DJ. Warto jednak zaznaczyć, że obecnie kolumn aktywne wykonywane są z plastikowej obudowy, celem zmniejszenia ich wagi i zapewnienia większej mobilności. W związku z tym moc kolumn będzie różnić w zależności od rozwiązań zastosowanych przez poszczególnych producentów. Niemniej jednak najlepsze z nich będą dodatkowo wyposażone w system DSP, który będzie monitorował kolumny, a także będzie odpowiadał za ustawienia oraz jakość dźwięku. Moc kolumny absolutnie powinna zostać dopasowana do potrzeb DJ, a także wymagań imprez na których zwykle on gra. W niektórych przypadkach, 700W moc kolumny będzie zbyt duża i DJ nie będzie wstanie wykorzystać jej pełnego potencjału.

Przeczytaj również:  Jakie słuchawki dla DJ?